Dzień Języka Ojczystego w Internacie

21 lutego, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, spotkali się wychowankowie Internatu ZS nr 1 i ZSIŚiM, młodzież z Polski i Ukrainy. Uczciliśmy to święto specjalnie przygotowanymi zajęciami, w dwóch blokach tematycznych, w biblio-kawiarni internatu.

W części pierwszej obejrzeliśmy prezentację o Ukrainie, w ramach ciekawostki można było obejrzeć stare i nowe ukraińskie monety i banknoty. Następnie wysłuchaliśmy ukraińską pieśń „Jechali Kozaki”, którą zaśpiewał ubrany w oryginalny kozacki strój Marcin Salachna. Potem słuchaliśmy recytacji Vadima Tiutiunnyka i Oleksego Babenko -wierszy Tarasa Szewczenko i Lesji Ukrainki; na polski tłumaczył Darij Liszczenko.

W drugim bloku wysłuchaliśmy łacińskiego psalmu „Lilium”, obejrzeliśmy komiksową wersję historii języka polskiego, potem Dominika Kolon opowiedziała garść ciekawostek o pochodzeniu języków słowiańskich i o słowiańskim stroju. Tę część zamknęła „Kołysanka Piastowska” – niegdyś śpiewana przez Dobrawę małemu Bolesławowi Chrobremu.

Na zakończenie zmierzyliśmy się z quizem z cytatami z polskiej literatury i językowymi łamańcami.

Młodzież wychodziła z sali bardzo pozytywnie „naładowana”, dziękowali prowadzącym, deklarowali chęć przygotowania innych materiałów i prezentacji na kolejne święto języka ojczystego.

/ Małgorzata Imosa-Nogieć/

Skip to content