Za nami kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku obcowaliśmy z "Przedwiosniem" Stefana Żeromskiego. Młodzież i nauczyciele wsłuchiwali się i czytali specjalnie wybrane fragmenty prozy. 

"W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej."

Przypomnijmy, że akcja Narodowego Czytania, oprócz popularyzacji czytelnictwa, ma też na celu wzmacnianie tozsamości narodowej, co w jubileuszowym roku świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą, ma znaczenie szczególne.

Małgorzata Imosa-Nogieć

Skip to content