Otwarcie Roku Mikołaja Kopernika w Uniwersytecie Jagiellońskim

W dniu 26.01 br. uczniowie klasy 3IA grupa s1 i 3 ME-elektronika uczestniczyli w
wykładzie prof. Aleksandra Skotnickiego pt. "Kopernik w Krakowie. Kraków Kopernikowi", który został wygłoszony w Librarii Coillegium Maius Uniwersytetu Jagielloñskiego w Krakowie. Wykład ten symbolicznie zainaugurował krakowskie obchody Roku Mikołaja Kopernika
 organizowane z okazji przypadającej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma. 
Opiekę nad uczniami sprawowali Panowie Marcin Tomczyk i Tomasz Lichwa.

Wykład Pana prof. Skotnickiego przebiegał chronologicznie - od opisu okoliczności przyjazdu braci Andrzeja i Mikołaja Koperników do Krakowa i ich związków rodzinnych, poprzez przedstawienie opisu historycznego ziem i władców polskich przełomu XV i XVI wieku, peregrynacje Mikołaja, aż po ślady, które astronom po sobie pozostawił oraz nowożytne sposoby upamiętnienia jego obecności w różnych miejscach w Polsce i za granicą. Zarysowanie historii recepcji idei kopernikańskich stanowiło ważny punkt tego wykładu.

Szczegółowe rozważania Pana profesora Skotnickiego doprowadziły słuchaczy wykładu do przełomu XIX i XX wieku, okresu ważnych jubileuszy, przybierających formę manifestacji patriotycznych i zarazem niezwykle istotnych dla polskiego społeczeństwa ze względu na utratę niepodległości.

Słuchacze wykładu dowiedzieli się także o przyczynach podjęcia decyzji o usunięciu w 1953 roku pomnika Mikołaja Kopernika z terenu Uniwersytetu Jagiellońskiego przez ówczesnego dyrektora Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karola Estreichera. W wyniku tej decyzji pomnik ten postawiono u wylotu ulicy Gołębiej przy Collegium Witkowskiego.

Na koniec spotkania w Librarii nastąpiła spontaniczna debata na temat przeniesienia z powrotem, po 70 latach, pomnika Mikołaja Kopernika z krakowskich Plant na dziedziniec Collegium Maius. Duże grono zwolenników tego pomysłu uzyskało przewagę w tej debacie, ale nie brakowało z sali też głosów nawołujących o większą rozwagę i próbę uzgodnienia tego przedsięwzięcia z opiniami historyków sztuki oraz głosów przypominających o respektowaniu ważnej decyzji prof. Karola Estreichera.

Zamieszczone zdjęcia wykonała Pani Anna Wojnar z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Skip to content