Job shadowing Berufsschule 1 Landshut Deutschland

W ramach obserwacji pracy zagranicznej szkoły partnerskiej (job shadowing) gościliśmy przez 5 dni (od 30.09 do 4.10.2024) w szkole zawodowej w Niemczech w mieście Landshut.

Spotkaliśmy się z niezwykle miłym przyjęciem i otwartością ze strony dyrekcji, nauczycieli i uczniów szkoły niemieckiej. Nasi gospodarze starali się nam jak najdokładniej zaprezentować swoją szkołę, w tym wszystkie istniejące tam kierunki kształcenia zawodowego.

Szkoła należy do jednej z najnowszych i najnowocześniejszych w Bawarii, liczy ok. 3200 uczniów, posiada kilka połączonych ze sobą budynków na wzór kampusu. Wbrew pozorom nie spotkaliśmy się z wielkim tłumem uczniów na korytarzach. Wynika to z systemu organizacji praktycznej nauki zawodu, a dokładnie modelu organizacji praktyk zawodowych. Przez dwa tygodnie uczniowie odbywają praktyki w firmie branżowej, która pozostaje w ścisłej współpracy ze szkołą. Następnie przez jeden tydzień nauka odbywa się w szkole. Istnieją tylko cztery przedmioty ogólnokształcące: niemiecki, angielski, wiedza o społeczeństwie oraz religia, pozostałe to przedmioty zawodowe – teoretyczne i praktyczne. Ciekawostką jest to, że praktyki są płatne dla uczniów. Poza tym cisza na korytarzach wynika z małej ilości przerw – są tylko dwie: przed południem 15 minutowa oraz po południu 45 minutowa. W trakcie trwania bloku zajęć uczniowie mogą wychodzić z sali do toalety bez pytania.

Bardzo duże wrażenie zrobiła na nas specjalistyczna infrastruktura szkoły, tzn. pracownie, laboratoria oraz warsztaty wykorzystujące nowoczesne technologie i narzędzia, które wspierają kształcenie zawodowe. Przykładowo na kierunku technika pojazdów samochodowych warsztaty wyposażone są w najnowsze modele aut, dzięki którym uczniowie poznają najnowsze technologie wykorzystywane w branży samochodowej. Kolejarze (zarówno w zawodzie maszynista, czy dyżurny ruchu) pracują na symulatorach kolejowych. Także elektrotechnicy, mechatronicy, informatycy posiadają bogate nowoczesne zaplecze techniczne wykorzystywane na zajęciach praktycznych.

Mieliśmy możliwość obserwowania zajęć zarówno z przedmiotów zawodowych jak i ogólnokształcących. Metody nauczania stosowane na zajęciach są podobne do tych stosowanych w naszych szkołach. Uczniowie korzystają z podręczników, uzupełniają karty pracy oraz korzystają z tabletów. Głównym narzędziem pracy nauczyciela jest tablica multimedialna, której możliwości są w pełni wykorzystywane. Uczniowie są bardzo aktywni, zaangażowani i zdyscyplinowani. Po zajęciach miały miejsce rozmowy i dyskusje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia na temat stosowanych metod i efektów nauczania. Dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami edukacyjnymi, rozmawialiśmy o stosowanych przez nas metodach i praktykach podczas zajęć, szukaliśmy tym samym nowych rozwiązań i inspiracji na przyszłość. Każdy nauczyciel w szkole niemieckiej pełni funkcję wychowawcy klasy, często opiekuje się nawet dwoma klasami. Wymienialiśmy więc doświadczenia z zakresu pracy wychowawczej, form wsparcia uczniów, budowania relacji w grupie. Zaobserwowaliśmy wiele wspólnych działań na tej płaszczyźnie pracy. W szkole odbywa się też wiele akcji na rzecz ochrony środowiska, promowana jest świadomość ekologiczna. Przykładowo pomieszczenia szkolne nie są klimatyzowane, ponieważ klimatyzacja nie jest przyjazna środowisku.

Mimo tak napiętego programu wizyty szkolnej, znaleźliśmy też czas na zwiedzanie. Rozpoczęliśmy od oferty kulturalno-edukacyjnej samego miasta Landshut. Jednym z najcenniejszych zabytków Landshut jest gotycka bazylika pod wezwaniem św. Marcina z najwyższą wieżą ceglaną na świecie. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem średniowieczny zamek Trausnitz oraz znajdujące się tam muzeum upamiętniające pamiątki po rodzie Wittelsbachów. Poznaliśmy też inne zabytki Landshut m.in. XV wieczny kościół św. Ducha, gotycki budynek ratusza miejskiego, liczne zabytkowe XV i XVI wieczne kamienice mieszczańskie. Wybraliśmy się również do Ratyzbony. Stare Miasto Ratyzbony znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Podziwialiśmy średniowieczną zabudowę miasta, Most Kamienny, gotycką katedrę św. Piotra oraz odwiedziliśmy Muzeum Historyczne miasta. Podróżując po Bawarii korzystaliśmy z oferty kolejowej spółki Deutsche Bahn.

Pobyt w Niemczech z całą pewnością rozwinął nasze horyzonty oraz wzbogacił nasze umiejętności i kompetencje językowe. Zwłaszcza na płaszczyźnie komunikacyjnej oraz słownictwa specjalistycznego branżowego. Nawiązaliśmy nowe kontakty z nauczycielami z Niemiec, dzieliliśmy się naszym doświadczeniem i wiedzą, wzmacnialiśmy nasze kompetencje interpersonalne. Te spotkania i dyskusje stały się dla nas inspiracją do poszukiwania nowych rozwiązań w naszej pracy dydaktycznej, do modyfikacji i doskonalenia własnych metod nauczania. Poprzez poznanie i wdrażanie innowacyjnych narzędzi i technologii edukacyjnych w naszej codziennej pracy podnosimy nasze kompetencje dydaktyczne i cyfrowe. Integracja międzynarodowa zarówno w środowisku nauczycieli jak i uczniów przyczyniła się do rozwoju naszych kompetencji społecznych, międzykulturowych oraz postaw proeuropejskich. Poprzez rozwijanie postawy otwartości na inne kultury możemy lepiej zrozumieć wszelkie przejawy różnorodności (społecznej, kulturowej, językowej). Niemcy są krajem bardzo tolerancyjnym, a przejawy tej tolerancji są odczuwalne niemalże wszędzie. Organizowanych jest mnóstwo spotkań, wydarzeń, które dążą do wzmocnienia poczucia tolerancji i solidarności wśród społeczeństwa. Tym bardziej, że Niemcy to dzisiaj jeden z najbardziej multikulturowych krajów na świecie. Zwiedzając Bawarię mieliśmy możliwość poznania kraju, jego tradycji, historii, ciekawych miejsc.

Podsumowując, wizyta w Niemczech dostarczyła nam wielu wspaniałych wrażeń, wzbogaciła o nowe doświadczenia na wielu płaszczyznach. Postaramy się, aby efekty tego pobytu były długofalowe i widoczne w naszej pracy dydaktycznej.

Małgorzata Tworzydło, Grzegorz Jasnos

Dofinansowanie z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Skip to content