Rekrutacja do internatu

Poniżej znajduje się lista osób przyjętych do internatu na rok szkolny 2020/2021

Lista osób przyjętych do internatu ZS nr 1

Lista osób nieprzyjętych do internatu ZS nr 1
Finał turnieju FIFA20

29 listopada w naszej szkole odbył się finałowy etap turnieju FIFA20. Turniej wygrał Artur Węgrzyn z kl. II EL, drugie miejsce zajął Filip Klemba z kl. II IB a trzecie Patryk Turek z kl. IV IB. Dwóch najlepszych uczniów będzie reprezentować naszą szkołę w turnieju międzyszkolnym 6 grudnia.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

2. września uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2019/2020.

Na dziedzińcu szkolnym zebrało się ponad 900 uczniów, w tym ponad 300 pierwszoklasistów oraz kilkudziesięciu nauczycieli. Pani Dyrektor przywitała całą społeczność szkolną, zwracając uwagę na fakt, że rok szkolny rozpoczynamy w naszej szkole już po raz siedemdziesiąty.

Ważnym elementem poznania szkoły w czasie roku jubileuszowego jest sylwetka patrona św. Rafała Kalinowskiego. Poznanie jego historii to przybliżenie historii Polski w kontekście drogi do niepodległości i zesłań na Syberię. Rok jubileuszowy to również wgłębienie się w historię szkoły i ludzi, którzy ją tworzyli.

Rok Jubileuszowy uważamy za otwarty!
Wizyta Komendanta Naczelnego Związku Legionistów Polskich

26 lutego bieżącego roku naszą szkołę odwiedził Komendant Naczelny Związku Legionistów Polskich Pan Krystian Waksmundzki. Gość wygłosił prelekcję poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918, walce o granice oraz przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 
Sukcesy w Konkursie Historyczny pt: „Moja Niepodległa”

Z ogromną radością pragniemy poinformować, że uczeń klasy IV Lb Zespołu Szkół nr 1 w Krakowie odniósł sukces w konkursie historycznym na blog historyczny pt: „Moja Niepodległa”, którego organizatorami byli: Urząd Miasta Krakowa, Rada Dzielnicy VIII Kraków – Dębniki i Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Dawid Król zajął III miejsce. Serdecznie gratulujemy zwycięzcy.

 


 

Tadeusz Januszek

 
Z wizytą w Parlamencie

11.12.2018 grupa uczniów Zespołu Szkół nr 1 odwiedziła Parlament RP. Uczniowie zapoznali się z historią parlamentaryzmu w Polsce oraz poznali współczesne uwarunkowania funkcjonowania Sejmu i Senatu RP. Grupa zwiedziła również Łazienki Królewskie w Warszawie.

/Tadeusz Januszek/

 
Obóz jeździecki

W dniach od 02 – 11 11. 2018 w miejscowości Toporzysko,  dwunastu uczniów uczestniczyło w dziesięciodniowym obozie szkoleniowym organizowanym przez Federację Kawalerii Ochotniczej. Projekt finansowany był ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Zakres Szkolenia obejmował : musztrę, rozpoznanie wojskowe, terenoznawstwo, szkolenie inżynieryjno – saperskie, taktykę, szkolenie medyczne, łączność, obronę przed bronią masowego rażenia, szkolenie strzeleckie, jazdę konną. Zajęcia ogólnowojskowe prowadzili żołnierze z batalionu dowodzenia 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka, jazdę konną instruktorzy z 3 pułku Kawalerii Ochotniczej a strzelanie z broni  instruktorzy małopolskiego oddziału LOK. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat ukończenia kursu.
Obsługa klienta w logistyce.

Trudny klient to też człowiek? Zapraszamy na film ukazujący walkę z wiatrakami pracowników call center.

 
Wielka Lekcja Ekologii

„Co sprawia, że w Krakowie można pić wodę prosto z kranu? Jak mądrze segregować odpady i co dzieje się ze śmieciami, których pozbywamy się z naszych domów? Jak wyglądają nowoczesne, ekologiczne autobusy oraz inne pojazdy wykorzystywane przez miejskie spółki komunalne? Co to są farmy wertykalne, jak hodować mikrozioła i jakie rośliny pochłaniają smog?”…
…o tym wszystkim przekonali się uczniowie klas 3 LB i 3LA biorący udział w Wielkiej Lekcji Ekologii w Tauron Arenie.

Zapraszamy do galerii 🙂

/Paulina Florczak/Praga

Ahoj !

Praga …. miasto setek wież, wpisane na listę UNESCO i jedno z najpiękniejszych miast świata. W dniach 10-11 .10 klasy 2 Lb i 2 Me ujrzały to na własne oczy !
Zwiedzanie Pragi rozpoczęliśmy od Starego Miasto (Rynek, Ratusz z zegarem „Orloy”, Kościół Mariacki przed Tynem, Brama Prochowa). Dzień drugi spędziliśmy podziwiając Hradczany (Pałac, Katedra, Złota Uliczka, zmiana warty przed Pałacem Prezydenckim).

Nie ma nic cenniejszego jak wspólne spędzania czasu, integracja- wycieczka była do tego idealną okazją 🙂

/Paulina Florczak/Poznaj nas!

W ramach małopolskiego spotkania z mundurem POLICJI „Poznaj nas!”, w dniu 28.09.2018r klasy 2 LA i 3 LA reprezentowały naszą szkołę na uroczystości ślubowania nowo przyjętych funkcjonariuszy Policji. Wśród nich znalazł się nasz absolwent Daniel Pyzik. Po uroczystości odbyły się pokazy działania grupy specjalnej i udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w czasie akcji. Dużym zainteresowaniem cieszył Si pokaz musztry paradnej. Następnie młodzież zapoznała się z codziennymi działaniami Policji zwiedzając stanowiska eksponujące poszczególne służby. Swój kunszt zademonstrowały pieski policyjne, które nam się bardzo podobały. Na koniec wszyscy skorzystali z poczęstunku.
Ranking Szkół Średnich – technik logistyk

Zespół Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego na 9 (spośród 150) miejscu w rankingu szkół średnich kształcących w zawodzie technik logistyk.

Szczegóły pod tym linkiem
Edukacja wojskowa

Od września Szkoła realizowała będzie przedmiot „Edukacja wojskowa". Jest on nowatorskim rozwiązaniem programowym, organizacyjnym i metodycznym, poszerzającym ofertę edukacyjną uczniów szkół ponadgimnazjalnych, szczególnie zainteresowanych następującymi zagadnieniami i ścieżkami rozwoju zawodowego:
zawodowa służba wojskowa,
terytorialna służba wojskowa,
zasilenie zasobów rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP.

W przyszłości  absolwent technikum będzie miał prawo do m.in.:
odbycia skróconego, wojskowego szkolenia przygotowawczego dla ochotników, kończącego się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy;
pierwszeństwa w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej;
przyjęcia na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach (dodatkowe punkty podczas procesu rekrutacji), wyłącznie po zdaniu matury;
stałych konsultacji (już w toku realizacji programu) przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.

 
Zakończenie szkoły klas maturalnych

W dniu 27 kwietnia odbyło się kameralne pożeganie uczniów klas maturalnych. Życzymy powodzenia podczas egzaminów maturlanych.

 


Festiwal Zawodów 2018

Jak co roku odbywają się targi edukacyjne pod nazwą Festiwal Zawodów. W tym roku nasza szkoła dysponuje trzema stanowiskami: E5 – elektronika, informatyka,M17 – mechanika pojazdowa i mechatronika,A19 – logistyka i transport kolejowy. Zapraszamy do odwiedzenia naszych stoisk. W pierwszym dniu Festiwalu nasze stoisko odwiedziła Pani Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.
Warsztaty projektowania gier komputerowych

W dniu 01.03.2018r. zostały przeprowadzone przez studentów Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki warsztaty z projektowania gier komputerowych. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy 4IN i 3IA przygotowujący się do  III- go Małopolskiego Maratonu Projektowania Gier Komputerowych "WSEIcraft 2018".Maraton obędzie się w dniach 09-10 marca 2018r. w Krakowie. Będzie on trwał 24 godziny, w czasie których uczestnicy będą mieli za zadanie wykonać 3 gry komputerowe na tematy podane w czasie konkursu.
Życzymy dobrej zabawy i trzymamy kciuki

/Jolanta Pawłyszcze/

 
To logistycznie żyć ekologicznie

W piątek tj 2 lutego 2018 w naszej szkole już po raz szósty odbyło sie seminarium " To logistycznie żyć ekologicznie". Zostały poruszone tematy smogu w Krakowie, eco designu, ekologicznych systemów w służbach mundurowych. Młodzież z klas drugich logistycznych przygotowała ciekawe prezentacje również z ciekawostek z życia ekologistyki. Gale uatrakcyjnił występ "znanego" zespołu ? a także już tradycyjny pokaz mody. Było wspaniale…do zobaczenia za rok ❤

 

 
CKZ w branży elektryczno-elektronicznej 2017-2019

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie Gminy Miejskiej Kraków pod nazwą:

„Centrum Kompetencji Zawodowych w branży : mechanicznej (M), elektryczno-elektronicznej (E), administracyjno-usługowej (A) w Gminie Miejskiej Kraków”.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.2,  Poddziałanie 10.2.1 „Kształcenie zawodowe uczniów – ZIT” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt będzie realizowany w latach 2017- 2019.W ramach projektu przewidziane są następujące formy wsparcia:

 1. kursy i szkolenia doskonalące umiejętności zawodowe branżowe i interdyscyplinarne dla  uczniów,
 2. zajęcia wyrównawcze z przedmiotów zawodowych,
 3. staże/praktyki u pracodawców,
 4. szkoleniadoskonalące umiejętności zawodowe  dla nauczycieli .

W projekcie mogą wziąć udział zainteresowani uczniowie wszystkich kierunków Zespołu Szkół nr 1 oraz innych krakowskich szkół.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie zachęcamy do zapoznania się  z regulaminem uczestnictwa w projekcie CKZ.

Uczniowie naszej szkoły mają  możliwość odbycia płatnych staży u pracodawcóww latach 2017 – 2019. Staże odbywać się będą w okresie wakacyjnym tj. lipiec-sierpień. Czas trwania stażu to 4 tygodnie (150 godz.). Po odbyciu stażu uczestnicy projektu będą mieć wypłacone stypendium w wysokości 1500 zł. Ponadto uzyskają certyfikat potwierdzający odbycie stażu.

Aby uczestniczyć w stażach należy dostarczyć pobrać ze strony szkolnej, wypełnić i dostarczyć do sekretariatu uczniowskiego (pok.9) następujące dokumenty:

aneks do regulaminu

formularz zgłoszeniowy

oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych

Uczniowie, którzy chcą zapisać się na zajęcia dodatkowe z przedmiotów zawodowych w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, muszą złożyć w sekretariacie uczniowskim (pok. nr 9)  formularz zgłoszeniowy oraz formularz wypełniany przez wychowawcę. Na ich podstawie tworzone będą listy uczestników.

Zajęcia dodatkowe  zawodowe dla uczniów realizowanew latach 2017 – 2019  w naszej szkole to:

A. w obszarze elektryczno – elektronicznym:

– Programowanie w języku Python;

-Przygotowanie serwera sieciowego w oparciu o system operacyjny LINUX;

-Zastosowanie 3ds max do projektowania i budowania scen trójwymiarowych.

B. w obszarze administracyjno– usługowym:

-Obsługa klienta w logistyce;

-Wykorzystanie systemów informatycznych wspomagających zarządzanie w transporcie i gospodarce magazynowej – zajęcia wyrównawcze;

-Zaawansowany arkusz kalkulacyjny z certyfikatem ECDL.

c. w obszarze mechanicznym:

-Kurs obsługi plotera laserowego i frezującego oraz projektowanie grafiki.

O zakwalifikowaniu na zajęcia decydować będzie kolejność zgłaszania się uczniów wraz z poprawnie uzupełnionymi formularzami.

Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie i dostarczenie do sekretariatu (pok. 9) następujących dokumentów:

formularz zgłoszeniowy,

formularz wypełniany przez wychowawcę.

Po zakwalifikowaniu na staże/zajęcia dodatkowe należy złożyć do prowadzącego zajęcia:

deklaracja uczestnictwa,

– Zakres danych osobowych powierzonych do przetwarzania

Załącznik 4

Formularze można pobrać ze strony szkoły lub sekretariatu uczniowskiego (pok. nr 9).

Załączniki:

Opis projektu CKZ

Regulamin uczestnictwa w projekcie CKZ

Regulamin udzielania stypendiów stażowych

Aneks do regulaminu
CKZ w branży administracyjno-usługowej 2017-2019

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie Gminy Miejskiej Kraków pod nazwą:

„Centrum Kompetencji Zawodowych w branży : mechanicznej (M), elektryczno-elektronicznej (E), administracyjno-usługowej (A) w Gminie Miejskiej Kraków”.

Projekt będzie realizowany w latach 2017- 2019.

Poniżej znajdziesz przydatne informacje oraz formularze zgłoszeniowe do udziału w kolejnej edycji rekrutacji na płatne staże wakacyjne 2018. .

Zobacz zdjęcia poniżej

Zobacz zdjęcia z 10-godzinnego kursu ‘Obsługa klienta’ realizowanego w grudniu 2017 r. dla uczniów klasy 4LB, który prowadziła Pani Paulina Florczak.

Zobacz zdjęcia ze staży wakacyjnych 2017 realizowanych we współpracy z ICC INTERCITY

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie Gminy Miejskiej Kraków pod nazwą:

„Centrum Kompetencji Zawodowych w branży : mechanicznej (M), elektryczno-elektronicznej (E), administracyjno-usługowej (A) w Gminie Miejskiej Kraków”.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.2,  Poddziałanie 10.2.1 „Kształcenie zawodowe uczniów – ZIT” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt będzie realizowany w latach 2017- 2019.W ramach projektu przewidziane są następujące formy wsparcia:

 1. kursy i szkolenia doskonalące umiejętności zawodowe branżowe i interdyscyplinarne dla  uczniów,
 2. zajęcia wyrównawcze z przedmiotów zawodowych,
 3. staże/praktyki u pracodawców,
 4. szkoleniadoskonalące umiejętności zawodowe  dla nauczycieli .

W projekcie mogą wziąć udział zainteresowani uczniowie wszystkich kierunków Zespołu Szkół nr 1 oraz innych krakowskich szkół.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie zachęcamy do zapoznania się  z regulaminem uczestnictwa w projekcie CKZ.

Uczniowie naszej szkoły mają  możliwość odbycia płatnych staży u pracodawcóww latach 2017 – 2019. Staże odbywać się będą w okresie wakacyjnym tj. lipiec-sierpień. Czas trwania stażu to 4 tygodnie (150 godz.). Po odbyciu stażu uczestnicy projektu będą mieć wypłacone stypendium w wysokości 1500 zł. Ponadto uzyskają certyfikat potwierdzający odbycie stażu.

Aby uczestniczyć w stażach należy dostarczyć pobrać ze strony szkolnej, wypełnić i dostarczyć do sekretariatu uczniowskiego (pok.9) następujące dokumenty:

aneks do regulaminu

formularz zgłoszeniowy

oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych

Uczniowie, którzy chcą zapisać się na zajęcia dodatkowe z przedmiotów zawodowych w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, muszą złożyć w sekretariacie uczniowskim (pok. nr 9)  formularz zgłoszeniowy oraz formularz wypełniany przez wychowawcę. Na ich podstawie tworzone będą listy uczestników.

Zajęcia dodatkowe  zawodowe dla uczniów realizowanew latach 2017 – 2019  w naszej szkole to:

A. w obszarze elektryczno – elektronicznym:

– Programowanie w języku Python;

-Przygotowanie serwera sieciowego w oparciu o system operacyjny LINUX;

-Zastosowanie 3ds max do projektowania i budowania scen trójwymiarowych.

B. w obszarze administracyjno– usługowym:

-Obsługa klienta w logistyce;

-Wykorzystanie systemów informatycznych wspomagających zarządzanie w transporcie i gospodarce magazynowej – zajęcia wyrównawcze;

-Zaawansowany arkusz kalkulacyjny z certyfikatem ECDL.

c. w obszarze mechanicznym:

-Kurs obsługi plotera laserowego i frezującego oraz projektowanie grafiki.

O zakwalifikowaniu na zajęcia decydować będzie kolejność zgłaszania się uczniów wraz z poprawnie uzupełnionymi formularzami.

Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie i dostarczenie do sekretariatu (pok. 9) następujących dokumentów:

formularz zgłoszeniowy,

formularz wypełniany przez wychowawcę.

Po zakwalifikowaniu na staże/zajęcia dodatkowe należy złożyć do prowadzącego zajęcia:

deklaracja uczestnictwa,

– Zakres danych osobowych powierzonych do przetwarzania

Załącznik 4

Formularze można pobrać ze strony szkoły lub sekretariatu uczniowskiego (pok. nr 9).

Załączniki:

Opis projektu CKZ

Regulamin uczestnictwa w projekcie CKZ

Regulamin udzielania stypendiów stażowych

Aneks do regulaminu
CKZ w branży mechanicznej 2017-2019

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie Gminy Miejskiej Kraków pod nazwą:

„Centrum Kompetencji Zawodowych w branży : mechanicznej (M), elektryczno-elektronicznej (E), administracyjno-usługowej (A) w Gminie Miejskiej Kraków”.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.2,  Poddziałanie 10.2.1 „Kształcenie zawodowe uczniów – ZIT” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt będzie realizowany w latach 2017- 2019.W ramach projektu przewidziane są następujące formy wsparcia:

 1. kursy i szkolenia doskonalące umiejętności zawodowe branżowe i interdyscyplinarne dla  uczniów,
 2. zajęcia wyrównawcze z przedmiotów zawodowych,
 3. staże/praktyki u pracodawców,
 4. szkoleniadoskonalące umiejętności zawodowe  dla nauczycieli .

W projekcie mogą wziąć udział zainteresowani uczniowie wszystkich kierunków Zespołu Szkół nr 1 oraz innych krakowskich szkół.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie zachęcamy do zapoznania się  z regulaminem uczestnictwa w projekcie CKZ.

Uczniowie naszej szkoły mają  możliwość odbycia płatnych staży u pracodawcóww latach 2017 – 2019. Staże odbywać się będą w okresie wakacyjnym tj. lipiec-sierpień. Czas trwania stażu to 4 tygodnie (150 godz.). Po odbyciu stażu uczestnicy projektu będą mieć wypłacone stypendium w wysokości 1500 zł. Ponadto uzyskają certyfikat potwierdzający odbycie stażu.

Aby uczestniczyć w stażach należy dostarczyć pobrać ze strony szkolnej, wypełnić i dostarczyć do sekretariatu uczniowskiego (pok.9) następujące dokumenty:

aneks do regulaminu

formularz zgłoszeniowy

oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych

Uczniowie, którzy chcą zapisać się na zajęcia dodatkowe z przedmiotów zawodowych w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, muszą złożyć w sekretariacie uczniowskim (pok. nr 9)  formularz zgłoszeniowy oraz formularz wypełniany przez wychowawcę. Na ich podstawie tworzone będą listy uczestników.

Zajęcia dodatkowe  zawodowe dla uczniów realizowanew latach 2017 – 2019  w naszej szkole to:

A. w obszarze elektryczno – elektronicznym:

– Programowanie w języku Python;

-Przygotowanie serwera sieciowego w oparciu o system operacyjny LINUX;

-Zastosowanie 3ds max do projektowania i budowania scen trójwymiarowych.

B. w obszarze administracyjno– usługowym:

-Obsługa klienta w logistyce;

-Wykorzystanie systemów informatycznych wspomagających zarządzanie w transporcie i gospodarce magazynowej – zajęcia wyrównawcze;

-Zaawansowany arkusz kalkulacyjny z certyfikatem ECDL.

c. w obszarze mechanicznym:

-Kurs obsługi plotera laserowego i frezującego oraz projektowanie grafiki.

O zakwalifikowaniu na zajęcia decydować będzie kolejność zgłaszania się uczniów wraz z poprawnie uzupełnionymi formularzami.

Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie i dostarczenie do sekretariatu (pok. 9) następujących dokumentów:

formularz zgłoszeniowy,

formularz wypełniany przez wychowawcę.

Po zakwalifikowaniu na staże/zajęcia dodatkowe należy złożyć do prowadzącego zajęcia:

deklaracja uczestnictwa,

Zakres danych osobowych powierzonych do przetwarzania

Załącznik 4

Formularze można pobrać ze strony szkoły lub sekretariatu uczniowskiego (pok. nr 9).

Załączniki:

Opis projektu CKZ

Regulamin uczestnictwa w projekcie CKZ

Regulamin udzielania stypendiów stażowych

Aneks do regulaminu
PO WER 2014-2016

Nasza szkoła realizuje projekt o numerze 2014-1-PL01-KA101-001335 ‘Teacher Development as a Key to Successful Students’ Education’. Projekt realizowany jest w terminie 31.12.2014-30.12.2016, a jego wartość wynosi 156 129,10 złotych.

Autor wniosku: Beata Śliwa

4

 

                                                         Medina, Malta.

                                                         Valetta, Malta

                                                         Marsaxlockk, Malta

 

Relacja ze szkoleń zagranicznych naszej kadry

Niemcy [Lindau] 2016

Wielka Brytania [Southampton] 2016

Wielka Brytania [Bournemouth] 2015

Malta [Valetta] 2015
PO WER 2016-2018

Nasza szkoła realizuje projekt o numerze 2016-1-PL01-KA101-023374 ‘Kompetentny nauczyciel inwestycją w przyszłość technika informatyka’. Projekt realizowany jest w terminie 01.09.2016-31.05.2018, a jego wartość wynosi 121 506,66 złotych.

Autorzy wniosku: Beata Śliwa, Maciej Kowalczyk4

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z 60-godzinnych zagranicznych szkoleń językowo-metodycznych oraz realizowanego w ramach wyjazdów programu kulturoznawczego naszych nauczycieli.

 

DUBLIN, IRLANDIA

DUBLIN TRINITY COLLEGE

IPSWICH, UK

CAMBRIDGE, UK

MAIDSTONE, UK

VALETTA, MALTA

CARDIFF, UK

KONKURS NA LOGOTYP PROJEKTU WYGRAŁ KAMIL JAMRÓZ Z KL. 4IB (2016/17). OTO LOGO:

 

 
Leonardo da Vinci 2008-2010

W dniach 06.09-26.09.2009 r. Zespół Szkół nr 1 w Krakowie stał się Partnerem przyjmującym młodzież węgierską z ESZI w Paks, która realizuje projekt Programu Unii Europejskiej „Leonardo da Vinci”.   W pierwszym dniu pobytu, uczniów przywitał dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie, pan mgr inż. Andrzej Cichoń. Dyrektor naszej szkoły w obecności zgromadzonej w auli młodzieży Technikum Komunikacyjnego życzył Węgrom miłego spędzania czasu w Polsce i owocnego zrealizowania programu. Następnie zostały przedstawione prezentacje multimedialne przygotowane przez węgierskich uczniów o swoim kraju, mieście i o szkole oraz na podobny temat ze strony polskiej wyświetlono prezentację przygotowaną przez mgr Rafała Szołdrowskiego.   Przez trzy tygodnie pobytu w Polsce, węgierska grupa trzynastu uczniów pod opieką dwóch nauczycieli, którymi są: Janos Weisz- przedmioty zawodowe i Andrea Zakara- język angielski, realizują program przygotowany przez nauczycieli naszej szkoły- mgr inż. Barbarę Paszkowską, która od początku nawiązania współpracy ze szkołą w Paks koordynuje działania i projekty podejmowane wzajemnie przez partnerów oraz mgr Małgorzatę Radzio, która zajmuje się stroną językową utrzymania kontaktu i mgr inż. Zbigniewa Poradę, który organizuje prawidłowy przebieg współpracy w dziedzinie przedmiotów zawodowych.   Do trzytygodniowego przebiegu stażu została włączona grupa ponad dwudziestu nauczycieli naszej szkoły, którzy dzień po dniu otaczają opieką i służą pomocą, a przede wszystkim dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z grupą węgierskich uczniów.  W trakcie realizacji stażu uczniowie węgierscy mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych z pracowni układów mikroprocesorowych prowadzonych przez dr inż. Andrzeja Drwala i mgr inż. Andrzeja Lorenza, w zajęciach z pracowni elektronicznej pod kierunkiem mgr inż. Tomasza Lichwy i mgr inż. Rafała Topinka oraz lekcjach informatyki, które poprowadzili mgr Jolanta Pawłyszcze i mgr inż. Maciej Kowalczyk. Wszystkie lekcje były bardzo interesujące dla węgierskich uczniów, którzy zwracali uwagę, że zorganizowane dla nich zajęcia swoją tematyką wykraczają poza program nauczania realizowany w Paks i doskonałe umożliwiają im uzupełnienie posiadanej wiedzy i umiejętności.   Kolejną grupą zajęć edukacyjnych były lekcje zorganizowane w zakładach pracy. Węgrzy odwiedzili Elektrociepłownię Kraków S.A., PKP Energetyka S.A., PKP Ośrodek Informatyki, PKP Telekomunikacja, krakowski regionalny ośrodek i studio Telewizji Polskiej S.A., Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A.
Węgierscy uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem wymienionych firm. Stażyści poznali warunki pracy w zawodach i na stanowiskach pracy zgodnych z kierunkiem ich kształcenia. Uczniowie i ich opiekunowie za każdym razem podkreślali profesjonalną organizację zajęć, za co prosili podziękować dyrekcji i pracownikom wszystkich przedsiębiorstw.   Trzecim rodzajem zajęć w ramach realizacji stażu był udział w lekcjach fizyki, której zrozumienie ułatwia poznawanie zagadnień nauk technicznych.
Pierwsza lekcja fizyki odbyła się w krakowskim Ogrodzie Nauk, w jej przeprowadzeniu udział wzięła mgr Anna Rajca. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wykonywali szereg doświadczeń z fizyki, podczas których radośnie odkrywali i opisywali zjawiska zachodzące codziennie w naszym otoczeniu.
Druga lekcja fizyki, a właściwie astronomii, pod kierunkiem mgr Mariusza Duszkiewicza, przeprowadzona została w Młodzieżowym Obserwatorium w Niepołomicach.
Jak widać program stażu naprawdę daleko wykroczył poza program nauczania i „sięgnął gwiazd”.  Za wspaniałe warunki do poznawania i zrozumienia praw natury, uczestnicy i organizatorzy, serdecznie dziękują dyrekcji i pracownikom tak wspaniałych „pracowni” jakimi są krakowski Ogród Doświadczeń i Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach.   Program „Leonardo da Vinci” to nie tylko zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu techniki i przedmiotów zawodowych ale także pogłębianie kompetencji językowych oraz integracja kulturowa ludzi z różnych krajów Unii Europejskiej.
W ramach poznania kultury, historii i atrakcji turystyczno-przyrodniczych Polski, młodzież węgierska wzięła udział w wycieczkach krajoznawczych. Podczas poznawania Krakowa stażyści byli na Kopcu Kościuszki, przeszli Drogą Królewską i zwiedzili Wawel, zapoznali się z historią Kazimierza, odwiedzili miejskie ZOO. Dla węgierskich gości zorganizowano wycieczki: do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalni soli w Wieliczce, Pieskowej Skały, Zakopanego, Puszczy Niepołomickiej i na spływ Dunajcem w Pieninach. Oprócz profesjonalnych przewodników wynajętych do oprowadzania grupy, w trakcie zwiedzania służyli pomocą: mgr Piotr Krzywda, mgr inż. Barbara Paszkowska, mgr inż. Zbigniew Porada, mgr Mariusz Duszkiewicz, mgr Beata Jelonek, mgr Anna Rajca.  Węgierscy uczniowie mieli możliwość uczestnictwa także w zajęciach sportowych zorganizowanych w obiektach naszej szkoły przez nauczycieli wychowania fizycznego: mgr Tomasza Szpuleckiego i mgr Jakuba Ryszkę oraz w Parku Wodnym, gdzie grupie towarzyszył mgr Tomasz Wilczyński. We wszystkich zajęciach zarówno na terenie szkoły jak i poza nią, nieocenioną pomocą w tłumaczeniu, niejednokrotnie specjalistycznego słownictwa technicznego, służyły panie nauczycielki języka angielskiego: mgr Małgorzata Radzio, mgr Dorota Salamon-Strzelec, mgr Agnieszka Kaczmarczyk, mgr Beata Śliwa, mgr Dorota Chmura, mgr Monika Siemieniewska, którym zawsze podziękowania składali węgierscy uczniowie. Podczas pobytu w Krakowie, uczniowie z Węgier mieszkali i żywili się w Internacie Zespołu Szkół nr 1. O komfort warunków zakwaterowania i wyśmienitą jakość posiłków, które to szczególnie podkreślali nasi węgierscy goście, zadbał kierownik internatu mgr inż. Andrzej Mołoko wraz z zespołem pracowników. Nad całością, logistycznie niełatwego, przebiegu stażu węgierskich uczniów czuwała dyrekcja szkoły: pani dyrektor mgr inż. Barbara Baran i pani dyrektor mgr Elżbieta Piechocińska a przede wszystkim pan dyrektor mgr inż. Andrzej Cichoń, który przez cały czas wykazywał duże zainteresowanie pobytem uczniów z Paks na stażu organizowanym w Zespole Szkół nr 1. Za zorganizowanie pobytu swoich uczniów w Polsce, na ręce dyrektora mgr inż. Andrzeja Cichonia podziękowanie osobiście złożył, wizytujący przebieg stażu w Krakowie, dyrektor ESZI w Paks, pan mgr inż. Béla Szabó. Za rok do naszej szkoły przyjedzie kolejna grupa uczniów z partnerskiej szkoły w Paks. Zapraszamy!

 

 

W dniu 30 marca 2008 r. sprzed internatu Zespołu Szkół nr 1 im. Św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie, wyruszyła na trzytygodniowy staż na Węgrzech grupa uczniów w składzie: Marcin Cecuga, Paweł Drzyzga, Mateusz Grochola, Damian Kacprzak, Rafał Kantorowicz, Daniel Knapczyk, Konrad Mirowski, Wojciech Molenda, Rafał Podraza, Piotr Sieńko. Opiekunami, podczas realizacji stażu w ramach Programu Unii Europejskiej „Leonardo da Vinci”, byli: mgr Małgorzata Radzio i mgr inż. Zbigniew Porada.
W trakcie pobytu na Węgrzech grupa realizowała zajęcia praktyczne w obiektach Elektrowni Jądrowej oraz w warsztatach i pracowniach Energetikai Szakközépiskola w Paks. Młodzież miała możliwość zwiedzania interesujących miejsc, poznawania kultury i historii Węgier podczas wyjazdów m.in. do: Szekszardu, Kolocsy, Budapesztu, Pecsu, Balatonfured. W trakcie wycieczek zwiedzano: piwnicę win i muzeum- wytwórnię najznakomitszych pierników, muzeum poświęcone regionalnej specjalności- papryce, atrakcje turystyczne Budy i Pesztu, Katedrę i Muzeum ceramiki Zolnay w Pecsu, malowniczo położony nad brzegami Balatonu klasztor na półwyspie Tihany. Jednym słowem atrakcji było co niemiara. Czas po zajęciach młodym uczestnikom stażu upływał także na rozgrywkach sportowych i wspólnej zabawie z młodzieżą Węgierską. W trakcie tych spotkań zawiązywały się wspaniałe przyjaźnie. Całość pobytu Polskiej grupy zapewne nie miałaby tak wspaniałego i pożytecznego przebiegu, gdyby nie zaangażowanie i wszechstronna pomoc Węgierskich przyjaciół- pracowników Elektrowni, dyrekcji, nauczycieli i uczniów ESZI. Dlatego też doceniając poświęcenie z ich strony udało się zorganizować i zaprosić do udziału we wspólnym ognisku wszystkich, którym w ten sposób serdecznie podziękowali goście z Krakowa. Żegnając się w przeddzień wyjazdu, Węgrzy prosili aby pozdrowić dyrekcję i nauczycieli naszej szkoły, w szczególności Pana Dyrektora Andrzeja Cichonia i Panią Dyrektor Barbarę Paszkowską do których skierowali zapewnienie o chęci dalszej współpracy pomiędzy partnerskimi szkołami. Trwający niemal dwa lata projekt o nazwie: „Energetyka konwencjonalna i jądrowa- za i przeciw” dobiega końca. Wzięło w nim udział dwudziestu uczniów Technikum Komunikacyjnego. Podczas jego realizacji odbyły się staże zagraniczne, a wcześniej w ramach przygotowania kulturowo- pedagogiczno- językowego liczne zajęcia dodatkowe i wycieczki. Serdecznie dziękujemy wszystkim współtwórcom tego dzieła. Równocześnie, widząc ogromne korzyści płynące z Programu „Leonardo da Vinci”, zachęcamy nauczycieli i uczniów Zespołu Szkól nr 1 w Krakowie do jego kontynuacji poprzez udział w nowych projektach. 

 
WIZYTA KS. BISKUPA 4 XII 2017 r.

 

W dniach 2 -5 grudnia biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej – ks. bp Jan Szkodoń wizytował parafię M. B. Ostrobramskiej na Wieczystej. Jako przedstawiciel Kościoła lokalnego zatroskany o katechizację szkolną, a także edukację i wychowanie młodzieży, odwiedzał placówki oświatowe na terenie tej parafii. W naszej szkole Dostojny Gość spotkał się najpierw z uczniami – przedstawicielami    wszystkich klas Technikum i przedstawicielami Rady Uczniowskiej. Po zapoznaniu się z historią szkoły biskup Jan kierując słowo do  młodzieży przypomniał trudne zadanie każdego z nas, jakim jest  dążenie do doskonałości. Nawiązał tu do fragmentu rozmowy Jezusa z  Bogatym młodzieńcem (Mt 19,16), oraz  przykładu życia św. Rafała Kalinowskiego – Patrona naszej szkoły. Na spotkaniu z przedstawicielami Grona Pedagogicznego, ks. Biskup po  krótkim dialogu z nauczycielami udzielił Błogosławieństwa Bożego na dalsze lata pracy i nauki. (B.Pas)
Finałowe rozgrywki FIFA18

Dzisiaj odbyły się finałowe rozgrywki turnieju szkolnego FIFA18. W rozgrywkach wzięło udział 58 uczniów. Do finału dotarło dwóch: Karol Bazgier (2ME) oraz Tomasz Szewczyk (2IB). Ostatni mecz turnieju zakończył się zwycięstwem Karola 2:1. Obaj finaliści zagrają w turnieju międzyszkolnym, który odbędzie się 6-go grudnia w Zespole Szkół Elektrycznych Nr 1.

 

 

 

 
Turnej FIFA 18 – pierwsza runda

16 listopada odbyły się szkolne eliminacje do Międzyszkolnego Turnieju FIFA 18. Gratulujemy zwycięzcom meczów w pierwszej rundzie i zapraszamy do dalszej walki o awans do turnieju głównego.

Do drugiej rundy awansowali:

Jastrzębski Szymon, Jania Marcin, Czerwiec Szymon, Kotulski Michał, Katarzyński Piotr, Piekarski Paweł , Kułaga Krzysztof, Turek Patryk, Szewczyk Tomasz, Salach Adrian, Rosa Michał, Szewc Mikołaj, Kwieciński Marcin, Hlawacz Piotr, Senio Mariusz, Cynk Marcin, Stałego Arek, Kluch Hubert, Jędrusik Kacper, Jurek Mikołaj, Rachwał Jakub, Bazgier Karol, Przeniosło Dawid, Raj Franciszek,Gałka Adrian, Kotarba Bartłomiej,Opydło Łukasz

/Maciej Kowalczyk/