XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy

A chciał zostać maszynistą kolejowym…

Nie spełniły się marzenia małego Stefana Wyszyńskiego, ale został Wielkim Człowiekiem!

W przeddzień jego beatyfikacji w sobotę 11 września uczniowie 3TK: Kacper Mucha, Michał Gołąb i uczeń 4TK- Bartosz Miśkiewicz wraz z Pocztem Sztandarowym i pod opieką p. prof. Małgorzaty Tworzydło, p. prof. Antoniny Świeży oraz p. prof. Wacława Dorobisza wzięliśmy udział w XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kolejarzy do Krakowa Łagiewnik pod hasłem :”Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński pasterz na trudne czasy”.

Nasi młodzi Przyjaciele z klas kolejowych chcą zostać maszynistami i chcą związać się z koleją. Życzymy im spełnienia marzeń, ale nade wszystko niech będą wielcy! Bierzmy przykład z Wielkich Polaków!

Uczniowie godnie i z wielką radością reprezentowali naszą szkołę. Nie zabrakło strawy i dla ciała, bo bigos przygotowany przez kolejową brać był wyśmienity a i bułki smakowały, jak nigdy dotąd…

Antonina Świeży
Giełda podręczników

9 września odbyła się tradycyjna już w naszej szkole giełda używanych podręczników, organizowana przez p. prof. Małgorzatę Cichoń.  Jak co roku stoiska z książkami szybko opustoszały, mamy nadzieję, że podręczniki będą dobrze służyć kolejnym osobom:)
Narodowe Czytanie

Za nami kolejna edycja Narodowego Czytania, które od 2012 roku promuje literaturę polską. Akcja ta na stałe wpisała się w nasz szkolny harmonogram, w pierwszą sobotę września nauczyciele i uczniowie spotykają się w auli górnej. W tym roku czytaliśmy wspólnie “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Małgorzata Imosa-Nogieć
Narodowe Czytanie 04.09.2021

W tym roku odbędzie się dziesiąta edycja Narodowego Czytania – tym razem “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Zapraszamy na wspólne czytanie w sobotę 4 września godz. 9-10.30. Jeśli przyjdziecie z własnymi egzemplarzami lektury, otrzymacie pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania 2021

Prosimy o przygotowanie krótkich fragmentów, najlepiej w grupkach, czytanie na role:)

Zapraszamy!
Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat

Młodzież Internatu już po raz kolejny udowodniła, że nie jest obojętna wobec osób pokrzywdzonych przez los. Młodzieżowa Rada Internatu zorganizowała akcję charytatywną na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci. Tym razem są to podopieczni krakowskiego oddziału Fundacji Alma Spei – Domowego Hospicjum dla Dzieci. Fundacja towarzyszy dzieciom w zmaganiach z nieuleczalną chorobą, zapewnia profesjonalną, wszechstronną, domową opiekę medyczną a Rodzicom i Rodzeństwu daruje bezcenny czas na miłość. Zapewnia Podopiecznym tyle normalnego życia, ile tylko da się wykrzesać. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za okazane serce. Będziemy nadal pomagać. Pamiętajmy, że dobro wraca.

Tak nie wiele potrzeba, aby zobaczyć uśmiech oraz radość osób którym się pomaga i aby zmienić na lepsze świat innych.

Anna Rysiewicz Buczak

 
Wycieczka klasy 2IB i 2IC do Czernej 31 maja 2021 r.

(B.Pas)

 
Stypendysta PKP PLK S.A.

Na ręce dyrekcji wpłynął dyplom uznania dla naszego ucznia Kacpra Gila, stypendysty PKP PLK S.A. Serdeczne gratulacje!

 
Konkurs Plastyczny Rzecznika Praw Dziecka

Na przełomie grudnia i stycznia odbył się Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Rzecznika Praw Dziecka dla dzieci i młodzieży. Temat przedsięwzięcia oscylował wokół praw dziecka. W konkursie wzięło udział 700 szkół, wśród których nie zabrakło i naszej. Uczennice: Lucyna Prokop z 2 LD , Wiktoria Lenda i Wiktoria Gorzkowska z 1 LB zaprezentowały swoje dzieła wykonane różnorodnymi technikami: w 3D, za pomocą grafiki i z wykorzystaniem sznurka.

Składam podziękowania uczennicom za zaangażowanie, za oderwanie się od ekranu komputera, inwencje twórczą i ręcznie wykonane prace inspirowane prawami dziecka.

Antonina Świeży
Akcja charytatywna

W ostatnich tygodniach pomimo trudnej sytuacji pandemicznej Wolontariusze naszej szkoły zdecydowali o przeprowadzeniu akcji charytatywnej.

22 marca 2021 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbędzie się „Wielkanocny Kiermasz Niebieskich Serc Dobroczynności Policji”, z którego zebrane środki finansowe będą przeznaczone na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.          

W akcję włączyli się funkcjonariusze i pracownicy Komendy oraz Wolontariusze naszej szkoły. Własnoręcznie wykonali bardzo ciekawe ozdoby  związane ze świętami Wielkanocnymi. W pracach wzięli udział Wolontariusze klas I LB, II LD, II LC i IV LB.

Ozdoby zostały przekazane na kiermasz w dniu 18 marca 2021r.

Bardzo wszystkim serdecznie dziękuję. To pokazuje, że mimo trudnej sytuacji młodzież naszej szkoły myśli o innych ludziach, którzy potrzebują pomocy. Jeszcze raz wielkie dzięki. Wszystkie ozdoby możecie podziwiać na zdjęciach umieszczonych poniżej.

Pedagog Agnieszka Barczyk
Spotkanie z British Council

Czy klasa 4 ME zastanawia się nad studiami daleko od domu? Nie będą tęsknić? Spotkanie online z British Council Poland/11.03.2021

Sebastian Machowski

 
Wolontariat

W bieżącym roku szkolnym Wolontariusze TK 25 zorganizowali następujące akcje charytatywne:

  1. Na przełomie września i października została przeprowadzona na terenie naszej szkoły sprzedaż fiszek na rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych Pomóż i TY. Zebrane pieniądze w kwocie 275 zł zostały przekazane na konto Fundacji.
  2. Na początku października została przeprowadzona akcja sadzenia „Pól Nadziei”. Jak co roku klasy maturalne zakupiły cebulki żonkili, które zostały posadzone na dziedzińcu szkoły – inicjatywa na rzecz Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie.
  3. Od kilku już lat Wolontariusze naszej szkoły organizowali największą akcję charytatywną na rzecz dzieci z chorobą nowotworową – podopiecznych Fundacji „Wyspy Szczęśliwe”. Co roku spotykaliśmy się  na kiermaszu świątecznym.  W pięknie przystrojonej szkole, przy akompaniamencie naszego zespołu muzycznego mogliśmy zakupić ozdoby świąteczne wykonane własnoręcznie przez uczniów naszej szkoły. Zebrane w ten sposób fundusze były przekazywane na konto Fundacji. W tym roku wszystko się zmieniło, bo zmienił się cały świat, całe nasze życie, jednak dzieci z Instytutu Pediatrii nadal chorują, walczą ze śmiertelną chorobą.

     Wolontariusze naszej szkoły nie chcąc pozostać obojętnymi, nie mogąc spotkać się z małymi pacjentami oddziału hematologii, zapragnęli coś zrobić dla maluchów. Wobec trudnej sytuacji podjęli oni decyzję o zmianie formy pomocy. Uczniowie i nauczyciele nagrali na nośnikach cyfrowych filmy, na których czytają bajki dla dzieciaków, aby chociaż w ten sposób umilić maluchom pobyt w szpitalu podczas walki z tą ciężką chorobą. Nagrania zostały przekazane małym pacjentom oddziału hematologii w Instytucie Pediatrii w Krakowie. Koordynatorem akcji nagrywania bajek była prof. Katarzyna Leczykiewicz.

Wolontariusze wraz z opiekunem pedagog Agnieszką Barczyk zwrócili się do rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły o wpłatę cegiełki na rzecz Fundacji „Wyspy Szczęśliwe”.

Razem możemy więcej! Zebrane fundusze pozwolą zapewnić dostęp do najbardziej efektywnej terapii wszystkim dzieciom chorym na nowotwory, leczonym w krakowskiej klinice.

Za wszystko serdecznie dziękujemy i życzymy zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu dobrych zmian w Nowym 2021 Roku.

Wolontariusze z opiekunem Agnieszką Barczyk
Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych

W IX Małopolskim Konkursie Własnych Prac Technicznych nasi uczniowie: Filip Wikar i Daniel Brzychczy zajęli III miejsce!

Serdecznie gratulujemy!

Dyplomy otrzymali również nauczyciele, którzy czuwali nad powstającymi projektami: Sławomir Benet, Wacław Dorobisz i Andrzej Drwal. 

 
Konkurs graficzny firmy ASUS

Uczennica klasy 3 IB- Weronika Janik po raz kolejny wzięła udział w konkursie graficznym firmy ASUS- #CreateAsUs!

Rok 2020 dla wielu z nas był trudny, dlatego na jego zakończenie firma chciała skupić się na pozytywnych myślach, które popłyną szeroko w świat. Motywem przewodnim konkursu był KOLEKTYW!

KOLEKTYW to według pomysłodawców konkursu organizm doskonały, jedno ciało składające się z wielu elementów, które wzajemnie się wspierają. Może mieć wymiar zarówno technologiczny, jak i społeczny.

Interpretacją graficzną tego hasła zajęła się nasza uczennica Weronika. Wykazując się dużą kreatywnością została zakwalifikowana do konkursu.

Plakat należało przygotować w formacie 500×700 px i można było go przedstawić w dowolny sposób (humorystyczny, zachęcający do działania bądź przedstawić siebie).Projekt miał być zapisany w formacie PNG lub JPG o maksymalnej wielkości 2MB.

Poniżej link do konkursu

https://createasus.pl/

Gratulujemy Weronice super pomysłu, życzymy powodzenia i dalszych sukcesów!

Anna Rajca

 

 
Olimpiada OWOR

W tygodniku “Niedziela” zamieszczono artykuł o zeszłorocznej Olimpiadzie Wiedzy o Rodzinie, której etap okręgowy przeprowadzony został w naszej szkole. Polecamy lekturze!

 
Pola Nadziei

Kontynuując ideę solidarności i pomocy chorym na nowotwory w czwartek 12 października w ramach akcji „Pola Nadziei” społeczność internatowa pod opieką p. Kier. J. Domańskiej i wych. p. A. Świeży posadziła cebulki żonkili, by na wiosnę kwiaty na nowo cieszyły oko i wlały odrobinę nadziei nie tylko chorym, ale i nam wszystkim.

Antonina Świeży, Jolanta Domańska
Europejski Dzień Języków Obcych w Internacie

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Głównym założeniem tego dnia jest promowanie wśród młodzieży różnorodności kulturowej i językowej Europy.

W tym roku do zabawy zaprosiliśmy uczestników, których podzieliliśmy na dwie drużyny. Dziewczęta kontra chłopcy. Było kilka konkurencji: łamańce językowe, koło fortuny, dopasowanie nazwy kraju do odpowiedniej flagi, a na koniec nasi uczestnicy obejrzeli krótki filmik przygotowany specjalnie na tę okazję. Dla wszystkich nie liczyła się wygrana, ale dobra zabawa.

Kinga Dudek, Ewelina Witek

 
„ Słodkie Chłopaki”

30 września w Dniu Chłopaka, wszyscy Panowie w naszym internacie, zostali obdarowani słodkim upominkiem. W  miłej atmosferze, przy dużej dawce humoru dziewczęta zadbały o to, aby chłopcy w tym dniu poczuli się wyjątkowo. Niespodzianką był także prezent w postaci dodatkowego dnia wolnego od nauki własnej. Dzień ten przyniósł wiele radości i służył integracji młodzieży. Szkoda, że na następne  takie spotkanie trzeba czekać aż cały rok. Więc jeszcze raz ….

„ Z okazji tego dnia niezwykłego, Życzymy Wam Chłopcy wszystkiego najlepszego”

Młodzieżowa Rada Internatu , Anna Rysiewicz – Buczak

 
Piszą o naszej szkole

W tygodniku “Niedziela” zamieszczono artykuł o akcji charytatywnej na rzecz Hospicjum św. Łazarza, która odbyła się w naszej szkole, jeszcze przed wybuchem pandemii. Polecamy lekturze!
Niemiecki poprzez zabawę

Słoneczna pogoda skłania do lekcji na świeżym powietrzu. Klasy pierwsze pod opieką pani prof. Małgorzaty Cichoń uczyły się podstawowych zwrotów z j. niemieckiego poprzez zabawę.

Głowa pracuje lepiej gdy się uśmiechamy i jesteśmy aktywni fizycznie!

Natomiast klasa czwarta na języku zawodowym sortowała po niemiecku odpady:)

 
Młodzieżowa Rada Internatu

W naszym internacie, tuż przed pandemią, w wyniku wyborów została powołana nowa Młodzieżowa Rada Internatu. Rada działa prężnie od samego początku. Wychowankowie internatu mogą zwracać się do przedstawicieli MRI ze wszystkimi problemami, zgłaszać swoje wnioski i propozycje. Zawsze będą mile widziani. Nowej MRI życzymy ciekawych pomysłów, sukcesów w ich realizacji, udanej kadencji i zawsze zadowolonych współmieszkańców.

Skład Młodzieżowej Rady Internatu:

 

/ Anna Rysiewicz- Buczak/
Giełda podręczników

8 września odbyła się w naszej szkole giełda używanych podręczników, organizowana tradycyjnie przez panią prof. Małgorzatę Cichoń. Tym razem wyjątkowa, bo wymagająca zachowania reżimu sanitarnego. Jak co roku stoiska z książkami szybko opustoszały a portfele się zapełniały. Gratulujemy udanych interesów i zapraszamy za rok.

 
Prace plastyczne i filmowe inspirowane Balladyną

Uczniowie TK25 wzięli udział w konkursach dodatkowych, inspirowanych Balladyną. I tak, na konkurs plastyczny, prace przesłali: Michał Kubiak 3 ME, Patrycja Żelazko 3 LB, Ewa Rams 1 TK, Wiktoria Jedynak 2 LD. Na drodze głosowania, podczas sobotniego Narodowego Czytania, wybrana została zwycięska praca Michała Kubiaka. Gratulujemy!

Ponadto wpłynęły dwa filmy: Wiktorii Suder 1 ME oraz Natalii Topinek 2 IA. Wygrał film Natalii Topinek.

Nagrody – bony do EMPIK- ufundowała Rada Rodziców.

Małgorzata Imosa-Nogieć

 

Michał Kubiak 3 ME

Ewa Rams 1 TK

Patrycja Żelazko 3 LB

Wiktoria Jedynak 2 LD
Narodowe Czytanie 2020

W sobotę 5 września 2020 r. zebraliśmy się w auli głównej aby czytać wybrane fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego, w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, pod patronatem Prezydenta RP.

Wspólnie (dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy i młodzież) pochyliliśmy się nad lekturą dramatu,  opowieści o dwóch siostrach – Alinie i Balladynie – wybitnej sztuki polskiego romantyzmu.

Małgorzata Imosa-Nogieć
Quiz wiedzy o Balladynie

W przeddzień Narodowego Czytania 37 uczniów naszej szkoły zmagało się z pytaniami dotyczącymi Balladyny i Juliusza Słowackiego. Największą ilość punktów zdobył Kacper Gil z klasy IV PT. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Baś z klasy 2 LC, a trzecie Rafał Chrzan z IV IA. 

Nagrody – bony do EMPIKu – ufundowała Rada Rodziców.

Gratulujemy!

Małgorzata Imosa-Nogieć

 
Narodowe Czytanie “Balladyny” 5 września 2020r.

Tradycją naszej szkoły stały się spotkania społeczności szkolnej podczas Narodowego Czytania. 5 września 2020 r. (sobota) czytać będziemy “Balladynę” Juliusza Słowackiego. 

Zachęcamy do udziału w dodatkowych konkursach, gdzie oprócz ocen z aktywności można zdobyć bony do EMPIK!

Konkursy towarzyszące:

  1. Konkurs plastyczny

Należy przygotować pracę plastyczną związaną z Balladyną lub Juliuszem Słowackim, format A4, technika dowolna. Prace należy oddać do biblioteki szkolnej do piątku 4 września, do godziny 13tej. Prace zostaną wyeksponowane jako scenografia w auli górnej, a następnie przekazane nauczycielowi plastyki, można zdobyć dodatkowa ocenę z aktywności! Praca musi być podpisana z tyłu: imię, nazwisko, klasa

  1. Konkurs filmowy

Należy nagrać krótki filmik związany z Balladyną lub Juliuszem Słowackim (można wcielić się w jedną z ról) i przesłać go na e-mail biblioteka@tk.krakow.pl do soboty 5 września. Filmy zostaną zaprezentowane na szkolnym FB. Przesłanie filmu jest równoczesne ze zgodą na upublicznienie wizerunku.

  1. Quiz wiedzy o Balladynie i Juliuszu Słowackim.

Pisemny test wiedzy o Balladynie i Juliuszu Słowackim zostanie przeprowadzony w piątek, 4 września, na lekcji 3 w auli górnej. Chęć udziału w quizie należy zgłosić do biblioteki, do czwartku do godz. 17tej.

  1. Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie Balladyny odbędzie się w sobotę 5 września w auli górnej godzinach 9-11. Ze względu na sytuację epidemiologiczną należy do piątku 4 września zgłosić chęć udziału w akcji. Proszę przygotować samodzielnie, bądź w grupach z podziałem na role – krótkie fragmenty tekstu (max. 2 minuty).

 

Zapraszamy!

Małgorzata Imosa-Nogieć
Szkolny Dzień Sportu

12 czerwca uczestniczyliśmy w dość nietypowym Dniu Sportu.

„Spotkaliśmy się” na platformie Quizizz, po zaciętej rywalizacji w pierwszym quizie na podium stanęli: 1. Kamil Palenik 2. Karol Brach 3. Jonasz Zych, a wśród nauczycieli: 1. Beata Śliwa 2. Sławomir Mołoko 3. Marek Wojciechowski.

W drugim quizie nadal walczyliśmy dzielnie, a w czołówce uplasowali się: 1. Dawid Twardy 2.Mateusz Jaszczyński 3. Kacper Dąbrowski oraz nauczyciele 1. Sławomir Mołoko 2. Danuta Biczewska 3. Jarosław Dębski.

Kolejną konkurencją była sportowa krzyżówka, z która zmierzyło się ponad 230 osób. Wygrała Nikola Steczko, a za nią Piotr Czarkowski i Edyta Madej. Wśród nauczycieli najlepsi okazali się: Jolanta Domańska, Wacław Dorobisz i Danuta Biczewska.

Dostaliśmy też zdjęcia (poniżej) oraz filmiki, które możecie zobaczyć na szkolnym FB.

Dziękujemy za tak liczny udział! W zdrowym ciele zdrowy duch!

Anna Cabak, Tomasz Jagieła