III Ogólnopolski Zjazd Uczniów Klas Kolejowych

III Ogólnopolski Zjazd Uczniów Klas Kolejowych odbył się w dniach 26-27 października 2022 roku w ramach Obchodów 175-lecia Kolei w Krakowie.

Honorowe Patronaty obchodów 175-lecia kolei w Krakowie przyznali wydarzeniu:
1. Minister Infrastruktury Rzeczpospolitej Polskiej
2. Wojewoda Małopolski
3. Marszałek Województwa Małopolskiego
4. Prezydent Miasta Krakowa.

Szkolna konferencja naukowa oraz Quiz wiedzy o kolei już za nami. Pani Beata Śliwa, Dyrektor ZS1, otworzyła konferencję, jednocześnie witając przybyłych Gości, przedstawicieli Wydziału Edukacji UMK, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Kolejowego Towarzystwa Kultury, Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Straży Ochrony Kolei, Politechniki Krakowskiej – Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu oraz Wydziału Inżynierii Lądowej , Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych w Jastrzębiu Zdroju, Technikum Kolejowego w Bydgoszczy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowu, a także krakowskich szkół partnerskich Zespołu Szkół Energetycznych i Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1.

W czasie otwarcia wręczono puchary zwycięzcom szkolnych jesiennych biegów przełajowych o Puchar Prezesa Kolejowego Towarzystwa Kultury. Po krótkim wstępie wygłoszonym przez Pana Jacka Małka, reprezentanta zespołu wychowania fizycznego, Wiktoria i Bruno otrzymali puchary z rąk Pana Józefa Bylicy, wiceprezesa Kolejowego Towarzystwa Kultury i jednocześnie dyrektora Domu Kultury Kolejarza w Krakowie. Pan Dyrektor jest jednocześnie dyrygentem działającej 112 lat Krakowskiej Kolejowej Orkiestry Dętej, co niezmiernie podziwiamy. Wręczono również podziękowania dla Szkoły i Uczniów za włączenie się w Obchody 175lat kolei.

Wykład inauguracyjny pt. Nowoczesne rozwiązania techniczne w zakresie bezpieczeństwa kolejowych środków transportu poprowadził Pan dr hab. inż. Maciej Szkoda, prof. PK oraz Pan mgr inż. Bartosz Szachniewicz, Maciej Szkoda (Katedra Pojazdów Szynowych i Transportu Politechniki Krakowskiej). Uczestnicy wykładu otrzymali dużą dawkę wiedzy o bezpieczeństwie w transporcie szynowym wraz z informacją o ciekawych kierunkach studiów oferowanych przez PK.

Arkadiusz Lisowski (Uczeń klasy 2TK) zaprezentował referat pt. Kolej Lokalna Kraków – Kocmyrzów – zarys historyczny. Były to ciekawostki, fakty historyczne, a przede wszystkim wspaniały obraz lokalnej kolei na przestrzeni lat.

Krzysztof Duda (Uczeń klasy 3TK) przedstawił Zmiany taborowe w województwie małopolskim w latach 2001 – 2022 , co wymagało znajomości specjalistycznych nazw.

Jan Miłowski (Absolwent ZS1, obecnie Student Politechniki Krakowskiej) przedstawił referat pt. Omówienie schematu obwodu głównego lokomotywy EU07. Wystąpienie było naszpikowane detalami związanymi z elektryką, elektrotechniką i fizyką, bez czego żadna lokomotywa by nie zajechała daleko.

Pan dr Kazimierz Mazur (Komendant Regionu Straży Ochrony Kolei w Krakowie), z nutką wzruszenia, opowiadał o odnalezieniu sztandaru cechu kolejowego wygłaszając referat pt. Siła pary pod sztandary czyli, jak para stworzyła  cech kolejarzy ze sztandarem w Krakowie Podgórzu.

Michał Gołąb, Kacper Korzeniowski, Dominik Winter (Uczniowie klas 4TK, 3TK) przygotowali prezentację pt. Jak zbudowaliśmy lokomotywę?, w czasie której opowiadali o swoich działaniach w dążeniu do zbudowania własnego symulatora.

Ostatnim prelegentem był Pan Rafał Bielecki (Nauczyciel ZS1), który przedstawił referat pt. Rozwój transportu kolejowego w Polsce. Uczestnicy zapoznali się z ciekawymi faktami i statystykami dotyczącym transportu szynowego w Polsce i na świecie.

Skip to content