W drugiej połowie lipca 2024 roku, dzięki zakwalifikowaniu się do projektu podnoszącego kwalifikacje nauczycieli miałem zaszczyt przebywać na dwutygodniowym kursie języka angielskiego w Dublinie. Kurs ten pozwolił mi na znaczne podniesienie zdolności rozumienia i komunikowania się w tym języku. Był on bardzo intensywny, gdyż trwał od 9:00 do 17:00 od poniedziałku do piątku z krótkimi przerwami.
Podczas kursu miałem możliwość poznania wiele ciekawych osób z różnych krajów i kultur. Pragnę tutaj wymienić narodowości kursantów: Włochy, Hiszpania, Chile, Brazylia, Boliwia, Turcja, Szwajcaria, Belgia, Francja, Japonia. Pośród studentów byli także nauczyciele, z którymi nawiązałem ciekawe kontakty i wymianę doświadczeń związanych z edukacją. Będąc jedynym kursantem z Polski przez cały czas posługiwałem się językiem angielskim.
Czas, który mi pozostał po zajęciach postanowiłem poświęcić na zwiedzanie Dublina. Podczas mojego pobytu w Dublinie mieszkałem w zabytkowym kompleksie Trinity Collage. Jako artysta i nauczyciel plastyki szczególnie skupiłem się na zwiedzanie muzeów, zabytkowych obiektów architektury, pomników i rzeźb w przestrzeni ulicy a także miejsc pobytu wybitnych Dublińczyków takich jak Oskar Wild czy James Joyce. Będąc w Centrum Jamesa Joyce’a, mieszczącym się przy North Great George’s Street nawiązałem ciekawy kontakt z pracownikami Centrum i przedstawiłem im koncepcję mojej wystawy grafiki inspirowanej twórczością Joyce’a, która mogłaby odbyć się w tamtym miejscu.
Mój pobyt w Irlandii pozwolił mi na poznanie kultury a także ważnych historycznie miejsc w Dublinie. Kraj ten niemal w tym samym czasie co Polska odzyskał niepodległość z pod panowania Brytyjczyków. Dublin jest pełen miejsc pamięci i pomników bohaterów i Ojców niepodległości Irlandii. Osoby te spoczywają w zabytkowym XIX wiecznym cmentarzu Glasnevil. W centralnym miejscu cmentarza znajduje się wysoka wieża pod którą znajduje się krypta w której spoczywa bohater niepodległości Irlandii Daniel O’Connell.
Moje kontakty z Irlandczykami uważam za bardzo udane. Są to ludzie bardzo przyjacielsko nastawieni do świata, posiadający duże poczucie humoru. Wszyscy nauczyciele z którymi się zetknąłem prowadzili zajęcia w sposób ciekawy, kompetentny i inspirujący. Podsumowując pragnę gorąco zachęcić do aplikowania na tego rodzaju projekty, gdyż maksyma ,,Podróże kształcą” w pełni do nich się stosuje.
Marcin Cziomer