Wycieczka klasy 4 IA

W dniu 10 listopada 2016 r. uczniowie klasy 4IA, pod opieką p. Krzysztofa Jędrysiaka i wychowawcy- Zbigniewa Porady, uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej, której celem było wychowanie do wartości, poprzez uczczenie Narodowego Święta Niepodległości oraz poszerzenie wiedzy na temat polskiej historii i kultury. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie wystaw Zamku Królewskiego na Wawelu. Uczestnicy zostali oprowadzeni przez „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie” i ekspozycję „Wawel zaginiony”. W trakcie zwiedzania pan przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedział o historii zamku w kontekście wydarzeń historycznych oraz omówił najcenniejsze zbiory muzealne. Po krótkim odpoczynku i małym poczęstunku w kawiarni na wzgórzu wawelskim, skąd można było podziwiać piękny widok na cały Kraków, uczniowie udali się do Katedry Wawelskiej. „Tam bije serce Polski i  moje serce tam bije” – napisał o katedrze wawelskiej św. Jan Paweł II tuż po wyborze na Stolicę Piotrową. Każdy Polak, który odwiedzi katedrę w swoistej pielgrzymce do grobów świętego Stanisława i świętej Jadwigi królowej- patronów naszej Ojczyzny, miejsc pochówku królów, wodzów i wieszczów narodowych, doświadczając duchowej mocy z nich płynącej, potwierdzi rangę i znaczenie tejże świątyni dla rozbudzania świadomości narodowej i kształtowania postawy patriotycznej pokoleń Polaków na przestrzeni wieków. Młodzież klasy 4IA Zespołu Szkół nr 1 również zaczerpnęła, z tego źródła najlepszych wzorców i ideałów, tak ważnych w życiu młodego człowieka. Symbolicznymi miejscami, związanymi z historią współczesną, przy których oddając hołd, uczniowie złożyli wiązanki kwiatów, były tablica pamiątkowa ku czci 96. ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem i grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy pełniąc służbę zginęli 10 kwietnia 2010 r., w drodze na uroczystości upamiętniające zbrodnię katyńską oraz grób marszałka Józefa Piłsudskiego- twórcy niepodległego państwa polskiego, bohatera wojny z bolszewikami i dowódcy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Uczniowie przeszli również na wieżę, w której umieszczony jest Dzwon Zygmunta, oznajmiający całemu Krakowowi, swym potężnym brzmieniem, najważniejsze święta i wydarzenia kościelne i państwowe. Dotknięcie serca dzwonu, koniecznie lewą ręką, przynosi szczęście każdemu kto to uczyni. Nasi uczniowie, zapewne mając na uwadze nadchodzące egzaminy zawodowe i maturę, nie omieszkali zadbać o przychylność Fortuny w nadchodzącym czasie i skrupulatnie wypełnili legendarne zalecenie. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum katedralnego. Licznie zgromadzone tam eksponaty- od Włóczni św. Maurycego po pamiątki związane ze św. Janem Pawłem II, z zaciekawieniem zostały oglądnięte przez uczestników wycieczki, robiąc na nich duże wrażenie, z racji swojego historycznego znaczenia oraz kunsztownego wykonania i wartości artystycznych.

Po wspaniałych przeżyciach doznanych na Wawelu, wycieczka przeszła pod Krzyż Katyński przy kościele św. Idziego, gdzie młodzież zapaliła symboliczne znicze oddając hołd obrońcom Ojczyzny pomordowanym w Katyniu i pamiętając o swym Patronie- św. Rafale Kalinowskim- Sybiraku, wszystkim ofiarom Golgoty Wschodu, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność Polski i zostali za to zesłani na nieludzką ziemię.

Ostatnim symbolicznym miejscem na trasie wycieczki, był pomnik ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów, którzy swój życia los złożyli w walce, zapewniając niepodległość Ojczyzny po 123 latach rozbiorów. Również tu nasi uczniowie dali wyraz swej pamięci o tych, którzy przelali krew za wolną i niepodległą Rzeczpospolitą i zapalili białe i czerwone znicze oraz odśpiewali hymn narodowy.

Zbigniew Porada

Skip to content