Wizyta robocza w Białymstoku

Wizyta robocza na Podlasiu zakończona! Pani Dyrektor Beata Śliwa oraz Nauczyciele zaangażowani w przygotowanie Zjazdu Szkół Sybiraków, p.prof. A.Kaczmarczyk, p. prof. M. Imosa-Nogieć oraz p. prof. M. Kowalczyk, zakończyli trzydniową wizytę roboczą w Białymstoku.  Po środowym spotkaniu z przedstawicielami Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru oraz białostockiego oddziału Związku Sybiraków, pod przewodnictwem Pana Jerzego Bołtucia, rozpoczęto wizyty w szkołach, które będą zaangażowane w zorganizowanie kolejnego Zjazdu. Pierwszy dzień, trochę mroźny i śnieżny, pozwolił również na podziwianie w wieczornej aurze zabytków centrum Białegostoku.

Drugi dzień to kilkugodzinna wizyta u Pana Dyrektora Zbigniewa Klimowicza w Szkole Podstawowej nr 4 im. Sybiraków. To właśnie ta szkoła obejmie koordynację przyszłorocznego Zjazdu. Nasza delegacja mogła zobaczyć codzienne życie szkoły, a co najważniejsze przekazać praktyczne informacje dotyczące organizacji zjazdów. Dużym zaskoczeniem była wielokulturowość społeczności szkolnej oraz to, że szkoła skutecznie prowadzi zajęcia z języka białoruskiego dla chętnych uczniów.

Następnie, zwiedzono Muzeum Pamięci Sybiru, które poświęcone jest Zesłańcom Sybiru. Losy Sybiraków, historie deportowanych, historia Polski przekazane są w wyrazisty i emocjonujący sposób. Znajdziemy tutaj także wspomnienie o św. Rafale Kalinowskim.

Kolejnym punktem wizyty roboczej było spotkanie z Panią Dyrektor Renatą Frankowską w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa. Wraz z delegacją z Ukrainy zobaczyliśmy nowoutworzone pracownie praktycznej nauki zawodu oraz pracownie szkolne.

Ostatni dzień, po wczesnej pobudce, rozpoczął się od wizyty w Tykocinie u kustosza oddziału Muzeum  Podlaskiego w Białymstoku, Pana dr Bogusława Kosela.  Po zwiedzaniu tykocińskiej Wielkiej Synagogi z XVII w. oraz kościoła parafialnego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej z XVIII w., gdzie znów napotkaliśmy symbole Rafała Kalinowskiego,  zostaliśmy przyjęci przez Panią Dyrektor Annę Frankowską w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Stefana Czarneckiego,  a następnie, po powrocie do Białegostoku,  u Pana Dyrektora Mariusza Pęzy w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica.

Wszystkie wizyty robocze w szkołach dały naszej delegacji możliwość wymiany doświadczeń zawodowych, zobaczenia, jak działają szkoły na drugim krańcu Polski, a przede wszystkim pozyskania ogromnej wiedzy o historii Polski oraz ludziach deportowanych i zesłanych na Sybir.

Skip to content