Góðan dag z krainy ognia i lodu!

Góðan dag

Kurs pt.Structured Educational Visit to Schools & Training Seminars in Iceland odbył się w Reykjaviku na przełomie marca i kwietnia 2025. Była to niesamowita przygoda z islandzką edukacją , kulturą i językiem angielskim i islandzkim.

W kursie uczestniczyły p.dyr. Beata Śliwa i p.prof. Jolanta Pawłyszcze wraz z ok.120-ma dyrektorami i nauczycielami z 34 szkół z 12-tu krajów. Językiem projektu był język angielski. Kurs trwał pełne 7 dni.

Podczas kursu miałyśmy okazję odwiedzić trzy szkoły, w których poznawałyśmy rozkład zajęć, infrastrukturę, zaplecze dydaktyczno-metodyczne oraz miałyśmy okazję poznawać islandzki system edukacji w praktyce. W czasie wizyt uczestniczyłyśmy w lekcjach języka angielskiego. języka niemieckiego, języka duńskiego, matematyki , informatyki, wiedzy o społeczeństwie, biologii, plastyki oraz  zajęciach z gotowania, szycia, stolarki, obróbki grafiki komputerowej i filmów.

Zobaczyłyśmy  pracownie praktycznej nauki zawodów, m.in. z ogromnymi halami mechaniki samochodowej, działu lakiernictwa, spawania i diagnostyki samochodowej.

Duże wrażenie wywarły na nas przestronne sale lekcyjne, korytarze, biblioteki w formie centrów multimedialnych, sala teatralno- bankietowa i stołówki szkolne.

Ciekawostką było to, że w niektórych szkołach uczniowie chodzili na boso, a goście, tacy jak my, również musieli ściągnąć buty.

Podczas krótkiej, ale intensywnej lekcji języka islandzkiego poczułyśmy się jak uczennice.

Kurs dostarczył nam szerokiej wiedzy o strukturze szkolnictwa, nie tylko w Islandii. Wymiana doświadczeń z pozostałymi uczestnikami pozwoliła na porównanie europejskich systemów edukacyjnych. Dyskutowaliśmy o organizacji i zarządzaniu szkołami w europejskim wymiarze ,szkolnych zasadach , systemie rekrutacji, mocnych i słabych stronach naszych szkół.

Organizacja kursu w Reykjaviku była wzbogacona o program kulturoznawczy, o zajęcia w Muzeum Narodowym oraz  wycieczki po Golden Circle i Śladami Legendarnych Wikingów. Praca końcowa to wskazanie cech szkolnictwa islandzkiego oraz istotnego znaczenia historii, kultury i  tradycji w kształtowaniu umiejętności uczniów i nauczycieli przedstawione w formie prezentacji multimedialnej.

A na koniec kilka zwrotów po islandzku- skóli, takk fyrir, lexía.

Bestu kveðjur !
Beata Śliwa, Jolanta Pawłyszcze

Przejdź do treści