image_pdfimage_print

W dniach 31.05 – 03.06.2017 uczniowie klasy 1LB o nachyleniu wojskowym na zaproszenie Biura Spraw Proobronnych uczestniczyli w pikniku klas mundurowych połączonym z największymi Targami Proobronnymi w Ostródzie. Zgrupowanie młodzieży klas wojskowym otworzył osobiście Minister Obrony Narodowej Pan Antoni Macierewicz. W pikniku wzięło udział 1100 kadetów z 32 szkół całej Polski. Po uroczystym apelu z udziałem ministra oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, dowódcy Wojsk Specjalnych, przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, dyrektora naczelnego Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz wielu generałów i oficerów wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, uczestnicy pikniku zostali przegrupowani autobusami PKS Ostróda na Pola Grunwaldu. Tam pod okiem instruktorów Stowarzyszenia FIA /Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią/przeszli intensywne dwudniowe szkolenie specjalistyczne z zakresu pierwszej pomocy medycznej na polu walki /tamowanie krwotoków ewakuacja rannego,  posługiwania się bronią długą i krótką, działania taktycznego  w składzie drużyny/taktyka zielona/ i strzelania z ASG.

Szczególnie wymagającym punktem  szkolenia było pokonanie 2000m toru przeszkód „ARMAGEDON” na którym zainstalowano 11 przeszkód. Pokonanie tych przeszkód udowodniło, że czeka nas praca nad kondycją fizyczną. Po zakończeniu szkolenia taktycznego zwiedzaliśmy specjalnie przygotowaną halę wystawienniczą, na której przedstawiono żywe inscenizacje historii oręża polskiego od czasów Bolesława Chrobrego aż do czasu II wojny światowej. Oddzielnym punktem zwiedzania wystawy było zapoznanie się z najnowocześniejszym sprzętem uzbrojeni i wyposażenia naszej armii. Wszystkiego można było dotknąć i sfotografować. Zakwaterowani byliśmy w namiotach rozstawionych w byłych koszarach wojskowych.

Całkowity koszt przedsięwzięcia /za wyjątkiem dojazdu/ pokryło Ministerstwo Obrony Narodowej z funduszu współpracy z organizacjami pozarządowymi.

/Ryszard Stokłosa/