W dniach 29 – 30 listopada 2017 odbył się Turniej Recytatorski im. Andrzeja Bursy organizowany przed Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie.

Jest to impreza cykliczna organizowana od 1991 roku w hołdzie pamięci patrona MDK. Konkurs adresowany jest do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Uczestnicy przygotowują dowolnie wybrany jeden utwór poetycki lub fragment prozy Andrzeja Bursy i drugi tekst z dorobku autorów pokolenia poety bądź późniejszych. Celem konkursu jest przybliżenie twórczości poety oraz upowszechnianie poszukiwań w dziedzinie interpretacji poezji współczesnej. Naszą szkołę oraz internat reprezentowali uczniowie: Aleksandra Łazowy, Paweł Homa, Jakub Malinowski, Dawid Mikoś, Konrad Gwóźdź, Michał Fior w kategorii poezja. Uczniowie prócz tekstów Andrzeja Bursy zaprezentowali też wiersze m.in. Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza.

W listopadzie minęło 60 lat od śmierci Andrzeja Bursy. Dla uczczenia pamięci poety, w tegorocznej edycji turnieju zaproponowano dodatkowo kategorię poezji śpiewanej, ale wyłącznie wierszy Andrzeja Bursy, tylko z muzyką oryginalną, dotychczas nie publikowaną. Z tym zadaniem zmierzyła się Katarzyna Morawska z klasy 3LB prezentując własną aranżację wiersza pt. „ Ja chciałbym być poetą”.

Udział w wydarzeniu przybliżył sylwetkę młodo zmarłego poety oraz uwrażliwienie młodych ludzi na piękno tkwiące w liryce.

Katarzyna Leczykiewicz