4 LA i 4 LB w Tychach

W dniu 8 listopada dwie klasy czwarte odbyły wycieczkę przedmiotową do Muzeum Browaru Tyskiego.Tyskie Muzeum Piwowarstwa znajduje się w dawnym budynku kościoła ewangelickiego z 1902 roku, na terenie Tyskich Browarów Książęcych.
To tu, nieprzerwanie od czterech wieków warzymy uwielbiane przez miłośników w Polsce i na świecie piwa, w tym Tyskie. Najwcześniejsza wzmianka o Browarze znajduje w urbarzu z 1613 roku. Za datę jego powstania przyjmuje się jednak datę 1629, kiedy to po raz pierwszy opisano ten browar należący do rodziny Promniców.
Jest to perła architektury Śląska, a jednocześnie nowoczesny browar. Na przełom XIX i XX wieku przypada okres rozkwitu Tyskich Browarów Książęcych. To czas, kiedy Książę Jan Henryk XI Hochberg, prawdziwy wizjoner i ówczesny właściciel Browaru, rozwijał go, wprowadzając innowacyjne jak na owe czasy rozwiązania. Do dziś Tyskie Browary Książęce pozostają jednym z najbardziej nowoczesnych browarów w Europie.
Niezależnie od okresu historycznego, celem tyskich piwowarów była pierwszorzędna jakość. Już przeszło 100 lat temu działało tu laboratorium, gdzie badano surowce i kontrolowano gotowe piwa, aby zawsze były na najwyższym poziomie. Od tego czasu tutejsze piwa stały się wzorem do naśladowania.

Zapoznano się z tradycję warzenia Złota Tychów, jak określa się piwo Tyskie, przekazywano z pokolenia na pokolenie. Pomagało w tym powstałe tu w latach 50-tych ubiegłego wieku Technikum Browarnicze. Do dziś w niemal każdym dużym browarze w Polsce pracują pracownicy wywodzący się z tej szkoły piwowarskiej.
Kolejne lata w historii piwa Tyskie przynosiły wiele zmian. Tradycji warzenia nie zagroziła jednak ani druga wojna światowa, ani następująca po niej nacjonalizacja. Jedno pozostało niezmienne. To pasja browarników z Tyskich Browarów Książęcych. Dzięki ich dbałości o najwyższą jakość, wyjątkowym smakiem piwa Tyskie dziś cieszą się ludzie na całym świecie.
Zachęcamy do tego typu wycieczek, ponieważ obrazuje to właściwy proces produkcji oraz zastosowanie nowoczesnych technologii.

Jolanta Okoń-Feil

 

Skip to content