image_pdfimage_print

W dniu 15 października uczniowie klas 2 ME i 4 EL uczestniczyli w wyjeździe do zakładu FCA w Tychach oraz Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Wyjazd obejmował zapoznanie uczniów ze specyfiką procesów produkcyjnych i logistycznych w liczącym się na rynku technologicznym oraz rynku zatrudnienia, zakładzie przemysłowym.

Zakład CFA w Tychach jest jednym z wiodących zakładów, stwarzających potencjalne możliwości zatrudnienia oraz poznania specyfiki dla wyspecjalizowanych kwalifikacji zawodowych technika mechatronika, technika elektronika jak i technika logistyka, kształconych w ZS nr 1.

Uczniowie zwiedzili zrobotyzowane linie technologiczne specjalistycznych procesów spawalniczych, lakierniczych i malowania oraz montażu końcowego w fabryce samochodów osobowych w Tychach wraz z obserwacją warunków i organizacji pracy oraz realizacji zaopatrzenia logistycznego produkcji w łańcuchu zaopatrzenia i dostaw komponentów, części, materiałów i narzędzi w zarządzaniu logistycznym.

Po regeneracji sił witalnych zużytych na długodystansowe i aktywne zwiedzanie ciągów produkcyjnych przy wytwarzaniu samochodów Fiat 500 i Lancia Ypsilon uczniowie zwiedzili Muzeum w Kopalni Wujek w centrum Katowic, ukierunkowane na poznanie szczegółów tragicznych wydarzeń historycznych w dniu 16 grudnia 1981 r. oraz wydarzeń historycznych z epoki totalitaryzmu w Polsce lat 70/80-tych, poprzedzających wydarzenia oraz ciągu zdarzeń po wypadkach grudniowych.

Zwieńczeniem wyjazdu było utrwalenie na zdjęciu grupy uczestników bezpośrednio przy Pomniku poległych górników KWK „Wujek”, upamiętniającym tragiczne wydarzenia roku 1981.

Tomasz Lichwa