image_pdfimage_print

W dniach 26-28 września, uczniowie klas kolejowych, Oskar Krawczyk i Jakub Bartoń z klasy 4PT, Jan Miłowski i Marek Konieczny z klasy 2TK oraz Dominik Winter z klasy 1TK, wraz z nauczycielami: p. Dariuszem Rogozińskim, p. Bogusławem Pasem i p. dyrektor Beatą Śliwą, pojechali na Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2019.

Z Krakowa wyjechaliśmy rano 26. września, całą podróż do Gdańska odbyliśmy na pokładzie pociągu EIP.

Na stacji w Malborku zostaliśmy ugoszczeni tortem, który przyniósł zaprzyjaźniony z Jankiem, p. Grzegorz Fijałkowski, pracujący na co dzień jako maszynista pomorskiego oddziału Polregio.

Do Gdańska dojechaliśmy w okolicach godziny 13. Po zakwaterowaniu, udaliśmy się na obiad, oraz zwiedzanie historycznego centrum miasta. Następnie popłynęliśmy na półwysep Westerplatte, tam gdzie 1. września 1939, rozpoczęła się II Wojna Światowa. Pod wieczór wróciliśmy do ośrodka, gdzie po kolacji kibicowaliśmy reprezentacji siatkarzy.

Drugiego dnia zaraz po śniadaniu pojechaliśmy na targi. Po rejestracji i odebraniu identyfikatorów, udaliśmy się na zwiedzanie stoisk wystawców. Oprócz spółek Grupy PKP, na targach prezentowali się również producenci infrastruktury, oprogramowania, pojazdów i ich wyposażenia, przewoźnicy samorządowi i prywatni. Zwiedzający mogli uczestniczyć w konkursie organizowanym przez Grupę PKP, pobrać liczne materiały promocyjne oraz dowiedzieć się wielu innych ciekawych rzeczy o pracy w branży kolejowej.

Podczas targów odbył się również finał Turnieju Wiedzy o Kolei, w którym udział wziął Oskar. Po zakończeniu konkursu każdy finalista oraz obecni uczestnicy pierwszego etapu, otrzymali upominki od Fundacji Grupy PKP.

Na zakończenie wizyty na targach udaliśmy się na wystawą taboru kolejowego, gdzie swoje najnowsze produkty prezentowały takie firmy jak: Newag, Bombardier, Stadler, czy PESA, jak i tramwajowego, gdzie zobaczyliśmy dwukierunkową Gammę dla MPK Poznań produkcji Modrtransu, Stadlera Tango dla Ostrawy, czy Pesę Twist dla Gorzowa Wlkp. Prawdziwą furorę zrobił również odbudowany przez Modertrans, dla poznańskiego MPK wagon typu I z roku 1898.

Po wizycie na TRAKO, pojechaliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności, aby przybliżyć sobie procesy upadku komunizmu zarówno w Polsce, jak i w Europie. Wystawa stała wywarła na nas ogromne wrażenie, nie tylko poprzez aranżację i eksponaty, dzięki którym mogliśmy się poczuć jak uczestnicy tych wydarzeń z lat 70. I 80., które doprowadziły do upadku komunizmu, ale również poprzez samą lokalizację ECS, którym jest teren dawnej Stoczni Gdańskiej, w pobliżu bramy nr 2.

W sobotę rano udaliśmy się do Muzeum Bursztynu, gdzie nie tylko zobaczyliśmy różnorakie formy i odmiany jantaru, przedmioty z niego wykonane, ale również zwiedziliśmy część poświęconą historii samego budynku, którym jest dawne więzienie i katownia miejska.

Później wróciliśmy do ośrodka, zabraliśmy swoje rzeczy i pojechaliśmy na dworzec, skąd odchodził pociąg do powrotny. Do Krakowa wróciliśmy w okolicach godziny 18.Opracowanie tekstu: Marek Konieczny

Zdjęcia: Oskar Krawczyk, Jakub Bartoń, p. Beata Śliwa, Fundacja Grupy PKP