image_pdfimage_print

W dniu 26.11.2019r. uczniowie klasy 4LB pod opieką prof. Ewy Wójcik i prof. Agnieszki Rejman uczestniczyli w wycieczce do Ekospalarni Kraków.
Zwiedzanie nowoczesnego kompleksu rozpoczęło się od filmu, który objaśnił jak powstała ekospalarnia oraz jej zasady działania. Praca budynku została objaśniona na poglądowym schemacie pokazującym jak w nowoczesny sposób pozbyć się odpadów, przy jak najmniejszym zanieczyszczeniu środowiska. Uczniowie zostali wyposażeni przez pracowników w kaski ochronne oraz kamizelki odblaskowe dzięki, którym mogliśmy kontynuować zwiedzanie. Oprowadzono nas po najważniejszych pomieszczeniach w Spalarni. Pokazano nam tak zwane „serce spalarni” gdzie pracownicy mogą kontrolować wszystkie istotne procesy. Mogliśmy również na własne oczy zobaczyć jak wygląda piec służący do termicznej obróbki odpadami oraz jak je spala. Co ciekawe! Odpady są spalane w temperaturze 850 stopni C! Następnie odwiedziliśmy pomieszczenie, w którym odbywa się zarządzanie przywiezionymi odpadami. Pracownicy poprzez specjalne suwnice przerzucają śmieci (Udźwig jaki może podnieść jedna suwnica to około 3,5t). Są one zsypywane do bunkra gdzie są składowane przez następne 5 dni aż do opróżnienia oraz ponownego załadowania. Bunkier jest wyposażony w ochronę przeciwpożarową czyli miedzy innymi kamery termowizyjne, które pozwalają na wcześniejsze wykrycie pożaru.
Ostatnim punktem wycieczki była hala oczyszczania spalin, w której znajduje się atomizer oraz wiele innych istotnych urządzeń, dzięki którym spaliny zostają oczyszczone.

Aneta Augustynek, 4 LB

 

smart