image_pdfimage_print

27 października miał miejsce w internacie Konkurs Pięknego Czytania dla mieszkańców internatu. Do konkursu przygotowywało się 14 wychowanków. Ostatecznie w szranki stanęło 10. Uczestnicy mieli za zadanie odczytanie przed jury i zgromadzoną w świetlicy internatowej widownią przygotowanych wcześniej fragmentów prozy.

Z racji trwającego roku Henryka Sienkiewicza dominowały utwory pierwszego polskiego noblisty tj. Quo Vadis, Potop ,Pan Wołodyjowski, W pustyni i w puszczy. Można było także usłyszeć słowa innego wielkiego  pisarza z tej samej epoki – Bolesława Prusa w jego powieści „Lalka”.

Jury w składzie: Katarzyna  Leczykiewicz -przewodnicząca, członkowie-Jolanta Domańska, Antonina Świeży oceniało technikę czytania tj. płynność, dykcję ,tempo oraz sposób interpretacji tzn. modulacja i natężenie głosu, akcent zdaniowy, pauzowanie, tempo jako środek ekspresji, ewentualny gest, kontakt wzrokowy z publicznością, radzenie sobie z tremą.

Niekwestionowanym Mistrzem Pięknego Czytania została uczennica IIILO Katarzyna Duda, która brawurowo i bezbłędnie przeczytała scenę poznania Oleńki i Kmicica z Potopu H. Sienkiewicza.

Jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je: Dominika Duda także z IIILO za niezwykle pasjonującą prezentację legendy  o niespełnionej miłości z Lalki B. Prusa, Kamila Sołtysik z ZS nr1, która poprzez autentyzm i wierność słowu oddała klimat powieści Quo Vadis oraz Dominika Kolon z XXI LO, którą doceniono za precyzyjne i pełne emocji  wygłoszenie dramatycznej odezwy św. Piotra do chrześcijan w Quo Vadis.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Mottem konkursu były słowa Kartezjusza „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych epok”. Życzmy sobie zatem w tym kontekście jak najwięcej ciekawych rozmówców.

 Jolanta Domańska